Święto Niepodległości

W przeddzień Święta Niepodległości 10.11.2017 r. przy grobie śp. płk Stanisława Glińskiego spotkali się członkowie Stowarzyszenia Pancerny Skorpion i przedstawiciele Klubu Jeździeckiego „Ostroga” aby uczcić pamięć bohatera  pułkownika Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcę Pułku 4 Pancernego „Skorpion”. Przed grobem posterunek honorowy wystawili harcerze z 6 Opolskiej Puszczańskiej Drużyny Harcerskiej “Amistad” im. płk Stanisława Glińskiego. Podpułkownik Zbigniew Koziarz, prezes Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” przypomniał sylwetkę, szlak bojowy oraz dokonania pierwszego dowódcy 4 Pułku. (…)”Urodził się w 1900 r. w Warszawie uczestnik III Powstania Śląskiego, kawaler Krzyża Virtuti Militari, kawalerzysta i pancerniak,(…) płk Gliński po wojnie nie wrócił do Polski, zmarł w lutym 1994 r. w Australii – wyjaśnia ppłk rez. Zbigniew Koziarz”. – Chciał być jednak pochowany tam, gdzie stacjonowała 5 Brygada Pancerna „Skorpion”, która przejęła tradycję jego pułku. Jego prochy spoczęły w Opolu we wrześniu 1994 r”. Następnie zebrani uczcili pamięć swojego pierwszego dowódcy minutą ciszy i złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego grobie.

Następnie uczestnicy udali się na grób śp. Janusza Zapendowskiego gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Inicjatorem tych spotkań przy grobie śp. płk S. Glińskiego był Janusz Zapendowski, który w przeddzień Święta Niepodległości w 2000 r. zorganizował nocną jazdę konną razem z członkami Klubu Jeździeckiego Ostroga i Skorpionami. Przed jazdą konną zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na grobie pierwszego dowódcy Pułk 4 Pancernego „Skorpion”. I tak narodziła się tradycja, która jest kultywowana do dzisiaj.

Uczestnicy spotkania udali się do Klubu Skorpion, gdzie w sali tradycji harcerze mogli zapoznać się z historią, tradycjami, sylwetkami dowódców i symboliką Pułku 4 Pancernego  Skorpion i 5 Brygady Pancernej „Skorpion”.

Autor

Jan Zadworny

Jestem dr n. hum. Głównymi dziedzinami mojego zainteresowania są dzieje Wojska Polskiego po zakończeniu II wojny światowej oraz historia wojskowości polskiej w XX w. z uwzględnieniem regionu opolskiego, ewolucja Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, udział wojsk lądowych w konfliktach lokalnych po II wojnie światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *