Ostatnie pożegnanie płk dypl. Antoniego Tkacza

Płk dypl. Antoni Tkacz był ostatnim dowódcą 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej w Opolu. Był żołnierzem i dowódcą, który ponad 38 lat swojego życia poświęcił służbie Narodowi i Ojczyźnie. Po ukończenie  Podyplomowego Studium Operacyjno – Strategicznego w Akadem Obrony Narodowej w 1994 roku objął stanowisko szefa sztabu 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Po dwóch latach przejął dowodzenie  10 SDZ i  dowodził nią aż do jej  rozformowania  w 1999 roku. Po rozformowaniu dywizji  do 2007 roku pełnił obwiązki szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Wówczas za szczególne  osiągniecia w kierowaniu terenowymi organami administracji w województwie opolskim oraz współpracę ze społeczeństwem regionu został nagrodzony  wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej. W grudniu 2007 roku  odszedł na emeryturę.

Płk  dypl. Antoni Tkacz został wyróżniony przez Kapitułę Pierścieniem Oficerskim, który jest symbolem najwyższych wartości w dziedzinie honoru oficerskiego i godności żołnierskiej.  był wielokrotnie odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskie, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  Był bardzo aktywnym członkiem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego a od 2008 roku prezesem zarządu Stowarzyszenia  10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.

14 kwietnia 2023 na Cmentarzu Komunalnym w Opolu – Półwsi pożegnaliśmy płk. dypl. Antoniego Tkacza zmarłego 11 kwietnia 2023 roku.

Na wieczną wartę płk. Antoniego Tkacza odprowadzała rodzina, żołnierze i podwładni, koledzy, którzy na pogrzeb przyjechali z różnych stron kraju oraz przyjaciele i mieszkańcy Opola.

Asystę honorową i wartę przy trumnie Pułkownika Antoniego Tkacza pełnili koledzy – żołnierze, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, którego był prezesem

Zależni od władzy decydenci odmówili asysty kompanii honorowej i żołnierzy Wojska Polskiego nie podając przyczyn. Uznali, że tak zasłużony dla Ojczyzny żołnierz nie zasługuje na godną oprawę w drodze na wieczną wartę.

Na cmentarzu w imieniu wszystkich żołnierzy, kolegów i podwładnych Pułkownika Antoniego Tkacza pożegnał płk Zbigniew Owczarek, były podwładny i zastępca dowódcy 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej i prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Była to mowa pogrzebowa pełna emocji i prawdy o żołnierzach, którzy całe swoje dorosłe życie służyli Ojczyźnie a dzisiaj o nich się zapomina . Jednak jak się wydaje ich winą było to, że za wcześnie się urodzili i nie zasługują na pogrzeb z honorami wojskowymi. Odmawiając wojskowej oprawy pogrzebu ostatniego dowódcy 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, decydenci zapomnieli,, o tym , że ,,Obwiązek żołnierza wobec Ojczyzny kończy się wraz z jego śmiercią, ale obowiązek Ojczyzny wobec żołnierza nie kończy się nigdy”. Ale może to nie ten czas i nie ta Ojczyzna, której służyliśmy i służymy…?

Odszedł ma wieczną wartę niezwykły żołnierz i człowiek, który przede wszystkim kochał Rodzinę i Ojczyznę.

Drogi Pułkowniku Antoni pamięć o Tobie na zawsze pozostanie w sercach naszych. Żegnaj wspaniały Kolego i Niezawodny Żołnierzu. Na wiecznej warcie niech Ci Opolska Ziemia lekką będzie.

SPOCZYWAJ W POKOJU. CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!

Henryk Wawer ZW ZŻWP w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *